Babcia, niania czy żłobek? Zalety i wady 3 form opieki

W życiu większości z nas przychodzi taki moment, gdy musimy podjąć trudną decyzję o powrocie do pracy. Niektóre mamy czekają do czasu, gdy dziecko skończy trzy lata i pójdzie do przedszkola. Często jednak musimy wrócić do pracy wcześniej z przyczyn ekonomicznych bądź z obawy przed kłopotami na rynku pracy po tak długiej przerwie.

Gdy dziecko jest małe musimy zastanowić się nad tym, w jaki sposób i kto ma nad nim sprawować opiekę w czasie, gdy my jesteśmy poza domem. W zasadzie do wyboru mamy trzy opcje: babcię, nianię bądź żłobek. W naszym przypadku babcia nie wchodziła w rachubę, gdyż mieszka w innym mieście a w dodatku sama wciąż jest czynna zawodowo.


Każda z tych form opieki ma swoje wady i zalety. W zależności od naszych przekonań, możliwości finansowych a także dostępności instytucji jaką jest żłobek, wybierzemy tę, która najbardziej nam odpowiada. Do tej decyzji warto przygotować się zawczasu, gdyż nie jest ona łatwa a poza tym w przypadki gdy dokonany wybór nie sprawdza się (np. dziecko źle reaguje na żłobek) mamy szansę na wprowadzenie zmian. Należy podejść do tego z wielką starannością, rozmawiać z partnerem, przyjaciółmi, zasięgnąć języka wśród innych mam czy podpytać kobiety na placu zabaw. Jeśli zdecydujemy się na opiekunkę to być może nawet „w piaskownicy” poznamy taką, której zachowanie przypadnie nam do gustu a ona sama będzie szukać kolejnej pracy. Decyzję podejmujmy z wielką ostrożnością, po przemyśleniu wszystkich za i przeciw. Warto pamiętać, że od tej pory nasz maluch będzie większość dnia spędzał pod opieką innych a chcemy, by był szczęśliwy i by nie cierpiał z powodu rozłąki z mamą. Wczesne lata życia są dla rozwoju kluczowe, dlatego też tak ważne jest z kim i jak spędza większość dnia nasze dziecko.
ŻŁOBEK plusy

• Żłobek jest stosunkowo tanią formą opieki nad dzieckiem, tańszą niż opiekunka.

• W żłobku, szczególnie jedynaki, mają szansę, już na wczesnym etapie rozwoju, nauczyć się współżycia z innymi dziećmi.

• Żłobek gwarantuje nam doświadczoną kadrę, osoby, które mają kwalifikacje do zajmowania się dziećmi – jednak mimo wszystko warto zasięgnąć opinii innych rodziców, którzy posyłają dzieci do danej placówki.

• Żłobki często oferują bogatą gamę zajęć, dziecko ma do dyspozycji plac zabaw oraz zabawki i atrakcje, których nie ma w domu.
ŻŁOBEK minusy

• Żłobek często bywa dla nas niedostępną formą opieki ze względu na ograniczoną ilość miejsc bądź odległość od miejsca zamieszkania.

• To, co może być plusem dla jednych – atrakcyjność nowego otoczenia – może stać się utrapieniem dla innych. Niektóre dzieci bardzo źle adaptują się do nowej rzeczywistości.

• Gdy dziecko choruje, a wśród innych maluchów jest na to tym bardziej narażone (kolejny minus), nie może pójść do żłobka, rodzic jest zmuszony wziąć wolne bądź organizować opiekę w inny sposób.

• Dziecko ma okazję nawiązywać więzi społeczne, uczy się funkcjonowania w grupie, ale więzi bardziej osobiste są utrudnione. W żłobku, inaczej niż w przypadku mamy, babci czy opiekunki, nie ma możliwości skupienia się na jednym dziecku i jego potrzebach.
BABCIA plusy

• Babcia to babcia – kochana, bliska, troskliwa. Znasz ją od zawsze, jeśli to twoja mama, lub prawie od zawsze, jeśli jest mamą partnera. Zna ją też twoje dziecko. Oddając jej swoje dziecko pod opiekę możesz być pewna, że będzie szczęśliwe i niczego mu nie zabraknie.

• Babcia to często też wariant najbardziej ekonomiczny, ponieważ po prostu nie trzeba jej płacić. Teraz jednak bywa inaczej, na mocy ustawy możesz legalnie zatrudnić swoją mamę czy teściową jako nianię i płacić jej wynagrodzenie, państwo pokrywa resztę kosztów związanych z zatrudnianiem pracownika.

• Babcia jest z reguły bardziej dyspozycyjna od opiekunki czy żłobka (godziny ustalone odgórnie), poza tym choroba dziecka nie jest przeszkodą w twojej pracy.
BABCIA minusy

• Czy opcja „babcia” w ogóle może mieć jakieś minusy? Może. Zaczynając od obiektywnych: babcia może mieszkać w innej miejscowości. Może też być jeszcze bardzo młodą, aktywną zawodowo i nie tylko, osobą która po prostu nie może, bądź nie chce zajmować się wnukiem na pełny etat, za to chętnie zabierze go do parku w sobotę.

• Z drugiej strony jeśli babcia jest już starszą osobą to bieganie pół dnia za pełnym życia dwulatkiem, może być ponad jej siły.

• Babcia może być osobą bardzo zasadniczą i przekonaną, że wie lepiej jak wychowywać dzieci. Z opiekunką sprawa pod tym względem jest prostsza, płacicie jej i opieka nad dzieckiem ma odbywać się na waszych warunkach. To do was należy decyzja jak ma wyglądać. Z osobą bliską może być trudniej forsować swoje przekonania.

• Niektóre babcie mają tendencje do rozpieszczania dzieci, wyręczania we wszystkim a także karmienia słodkościami, którym my prawdopodobnie będziemy przeciwni. Trudno jest zmienić przekonania dorosłej osoby więc jeśli się zdecydujemy na taką formę opieki, będziemy musieli się z tym pogodzić.
NIANIA plusy

• Niania może stać się dla dziecka kimś bardzo bliskim i będzie możliwe nawiązanie osobistej i ciepłej relacji. Jeśli dobrze poszukacie, na pewno uda się wam trafić na czułą i oddaną osobę, która wykonuje swoje zajęcie z pasją i radością. W żłobku nie ma możliwości wyboru kadry, natomiast babcia jest babcią i koniec. W wypadku niani masz pełne pole manewru, możesz poszukać bardzo młodej osoby, a może wolisz doświadczoną, starszą panią. Może chcesz by była osobą raczej stanowczą a może to nie ma dla ciebie znaczenia. Może mieć wykształcenie pedagogiczne bądź być po prostu doświadczoną mamą. To ty wybierasz.

• W razie choroby niania może zająć się dzieckiem tak samo dobrze jak mama czy babcia.

• Niania pracuje za wynagrodzenie, możesz ustalać z nią zasady, na jakich chcesz by dziecko funkcjonowało, wolno ci wymagać przestrzegania określonych form opieki. To ty ustalasz warunki.

• Na miejsce Niani, która z jakichś powodów się nie sprawdza, można poszukać zastępstwa.
NIANIA minusy

• Niania to najdroższa forma opieki nad dzieckiem, musisz się dobrze zastanowić czy cię na nią stać.

• Jest to obca osoba, do której, przynajmniej na początku, ciężko mieć zaufanie a musisz jej powierzyć swoje maleńkie dziecko. Spróbuj znaleźć osobę, która pracowała u kogoś, kogo znasz, bądź szukaj przez wykwalifikowane, sprawdzone agencje. Spytaj o referencje.

• Może nie odpowiadać ci sytuacja, w której ktoś obcy kręci się po domu. Być może jest możliwość by niania zabierała dziecko do siebie. Jeśli jednak zdobywasz się na takie zaufanie, by powierzyć niani swoje dziecko, to kwestia mieszkania jest chyba drugorzędna.

Jak widzisz wszystko ma swoje plusy i minusy, a że sprawa jest poważna, radzimy zabrać się za wybór formy opieki dużo wcześniej. Jeśli zdecydujesz się na nianię skorzystaj z poczty pantoflowej, jeśli to nic nie da, zatrudnij poważną agencję. Koniecznie spotkaj się kilka razy z osobą, której powierzysz swoje dziecko, przygotuj listę pytań, które chcesz jej zadać. Najlepiej od razu na początku przedstawić swoje oczekiwania, by później nie było niedomówień. Ustalcie czy zależy ci tylko na opiece, być może chcesz by pomogła w porządkach, gotowała dla dziecka bądź wstawiła pranie.

Każda taka zmiana w życiu dziecka powinna być wprowadzana stopniowo. Więc czy będzie to żłobek, babcia czy niania, niech twój pierwszy dzień pracy nie będzie ich pierwszym dniem pracy. Należy przygotować się na niespodzianki. Zabieraj dziecko na zajęcia adaptacyjne do żłobka, odwiedzajcie jego okolicę, na ile tylko to możliwe niech dziecko pozna nowe panie. Tak niania jak babcia, powinna przyjść najpierw kilka razy i pobyć z dzieckiem w twojej obecności, niech dziecko zostaje z nią samo stopniowo, może najpierw pójdą razem na spacer? Jeśli dany wybór się nie sprawdza pamiętaj, że zawsze możesz dokonać zmian. Myśl przede wszystkim o tym, co będzie najlepsze dla twojego dziecka.

Źródło: https://canpolbabies.com/